• Oravská raketa

     • Chceš, aby sme prišli s našou najlepšou zmrzlinou do tvojej školy a zadara ti ju servírovali ako takému pánovi?Tak dávaj dobrý pozor, lebo pôjdeme len do jedného gympla. Tvrdošín – Trstená – Kubín – Námestovo.

      Viac info nájdeš na: https://oravskaraketa.sk

     • Nemecký jazyk

     • Začiatkom letných prázdnin sa naša kolegyňa, Daniela Záhorová - vyučujúca nemeckého jazyka, zúčastnila vzdelávania v oblasti „Didaktika na vyučovaní s mládežou“, ktoré sa konalo v Berlíne. Sprostredkovateľom bol Goethe inštitút.

     • Erasmus+

     • Počas letných prázdnin naši učitelia nezaháľali a využili čas nielen na odpočinok. V rámci projektu M.O.R.E. Vzdelávania sa Mgr. Anna Bieliková, Mgr. Oľga Dudášová a Mgr. Lucia Prílepková zúčastnili metodických  vzdelávaní v Canterbury a Edinburgu. Projekt je financovaný z programu Európskej únie Erasmus+. 

     • Stay informed. Take your chance!

     • Cez prázdniny sa študenti Michaela Matysová, Monika Pinteková, Michal Hečko, Peter Močáry z oktávy spolu s pánom riaditeľom zúčastnili výmenného pobytu v Košiciach. V rámci projektu s názvom Stay informed. Take your chance! strávili týždeň so študentmi z piatich krajín - Španielska, Talianska Grécka, Čiernej Hory a Poľska. Cieľom projektu bolo oboznámiť mladých ľudí s možnosťami formálneho a neformálneho vzdelávania, s možnosťami aktivizmu a dobrovoľníctva na lokálnej a medzinárodnej úrovni. Účastníci dostali skvelú príležitosť zlepšiť sa v cudzom jazyku, spoznať rôzne kultúry a reprezentovať svoju krajinu. Projekt bol podporený programom Erasmus+ a neziskovou organizáciou Mladiinfo Slovensko, ktorá zabezpečuje národné a medzinárodne projekty pre mladých, informuje o vzdelávacích príležitostiach, koordinuje zahraničných dobrovoľníkov pre školy a vysiela slovenských dobrovoľníkov do zahraničia. 

    • Environmentálna exkurzia
     • Environmentálna exkurzia

     • Dňa 6.6.2018 sme boli pozorovať kolóniu netopiera obyčajného (myotis myotis). Pán riaditeľ Michal Janiga bol veľmi ochotný a dovolil nám navštíviť povalu Základnej umeleckej školy Petra Michala Bohúňa. Nachádzalo sa tam okolo 2000 netopierov a podlaha povaly bola zaplnená od guána (netopierieho trusu). Netopiere boli veľmi nepokojné, lebo nie sú zvyknuté na hluk, ale naopak obľubujú  kľud a ticho. Boli zavesené na veľkých drevených trámoch dole hlavou. Na tejto povale trávia najmä leto a v zime odlietajú do kraľovianskeho tunela, aby mohli hibernovať. Netopiere žijú na celom svete okrem Antarktídy, Arktídy a niektorých oceánskych ostrovov. Najhojnejšie sú v tropických a subtropických oblastiach. Na Slovensku sú zákonom chránené. Sú jediné cicavce, ktoré vedia lietať (pomocou lietacej blany). Vo vzduchu sa orientujú echolokáciou. Živia sa drobným hmyzom, ktorý zároveň redukujú a to je jeden z dôvodov, prečo sú chránené. Za jednu noc dokáže netopier uloviť potravu v hmotnosti rovnakej ako polovica jeho váhy. Okrem netopiera obyčajného existuje aj podkovár malý, večernica pestrá, ucháč svetlý a mnohé ďalšie.

      Tento článok vypracovali: Jakub Tomko, Matej Grega, Damiánko Hoferica, Peter Bosák a pani učiteľka Podbieľančíková.

    • Otvorená hodina ruského jazyka a beseda s ruskými spisovateľmi
     • Otvorená hodina ruského jazyka a beseda s ruskými spisovateľmi

     • V rámci DNÍ RUSKEJ LITERATÚRY v Žilinskom samosprávnom kraji sme v stredu 13.6.2018  na našej škole privítali návštevu z Petrohradu. Dve p. učiteľky /ocenené laureátky/ N.Dudinska, I.Manaenko sa zúčastnili na vyučovaní. Potom nasledovala beseda v Oravskej knižnici A. Habovštiaka so spisovateľmi N.Prokudinom a J.Zverlinom, ktorí píšu pre deti i dospelých. Žiakom pútavo predstavili svoju tvorbu a potom odpovedali na ich otázky. Naši ruštinári z 3.B a 2.A sa aktívne zapájali, získali tým nové poznatky a jazykové zručnosti.

    • Školský ples
     • Školský ples

     • Dňa 1.6.2018 sa v športovej hale gymnázia konal školský ples v štýle Ibiza party, ktorý zorganizovali žiaci triedy septima. Ples otvoril pán riaditeľ RNDr. Peter Strežo. Na plese sa predstavila hudobná skupina, ktorej súčasťou boli aj traja žiaci triedy septima a tanečná skupina Refresh. Žiaci gymnázia hlasovali za kráľovnú plesu, ktorou sa stala žiačka 1.A triedy Lívia Matúšová a za kráľa plesu bol zvolený Richard Luczy z 1.B triedy. Žiaci aj pedagógovia gymnázia strávili príjemne deň detí a výborne sa zabávali.

     • Hodina s lektorom

     • Žiaci triedy kvarta, 1.B a 1.C mali v stredu 30. mája hodinu anglického jazyka inú ako obyčajne. Zavítal k nám totiž lektor Paul Heighway, ktorého sme získali ako "odmenu" za usilovnú prácu na portáli EnglishGo. Diskutovali sme s ním o mnohých zaujímavých témach - porovnávali život na Slovensku a vo Walese, hovorili o svojich záľubách, plánoch do budúcnosti i o tom, ako sa naučiť učiť sa...

     • Mediálny workshop

     • Dňa 30.5.2018 sa na našej škole konal mediálny workshop, ktorý bol vyvrcholením projektu "Youtuberi v škole", v rámci ktorého naša škola získala finančný príspevok od Nadácie Orange na zakúpenie digitálnych videokamier, notebookov a licencií na program Pinnacle Studio. Žiaci Prímy, Sekundy a Kvarty odprezentovali svoje videá, ktoré boli zamerané na spracovanie vybratého školského učiva formou youtuberských videotutoriálov. Odborné komisie, zložené z učiteľov našej školy, posudzovali a hodnotili ich možné využitie na hodinách a vzhľadom na kvalitu mnohých príspevkov môžeme skonštatovať, že sa nám podarilo vytvoriť základ pre školskú didaktickú videotéku. Žiaci zároveň ukázali učiteľom, ako oni vnímajú učivo a ako je možné podať ho zábavnou formou, pričom sa presvedčili, že učenie môže byť zábava. 
      Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.

     • Exkurzia na Ukrajinu

     • V dňoch 18. až 20. mája 2018 sa žiaci triedy Sexty a Septimy zúčastnili dejepisnej exkurzie na Zakarpatskú Ukrajinu. Navštívili pamiatky v Seredne, Berehove, Mukačeve, Chuste a Užhorode, ktoré boli v minulosti súčasťou Československej republiky. Výlet bol zaujímavý aj vďaka stretnutiu s predsedom Užhorodského spolku Slovákov p. Ivanom Latkom, ktorý žiakov sprevádzal mestom a pútavo rozprával o histórii, ale aj súčasnosti našich krajanov žijúcich na tomto území.

    • Návšteva Slovenského technického múzea a Planetária v Košiciach
     • Návšteva Slovenského technického múzea a Planetária v Košiciach

     • Dňa 10. mája a 16. mája sme sa my, triedy prvého ročníka a Kvinty, zúčastnili na exkurzii v Košiciach. Navštívili sme Vedecko - technické centrum v Slovenskom technickom múzeu. Mohli sme si vyskúšať fungovanie viac ako 110 fyzikálnych pokusov. Pomocou nich sme pochopili aj časti fyziky, ktorým sme predtým nerozumeli. V planetáriu sme pozorovali súhvezdia a viac sa dozvedeli o ich význame. Chceli by sme sa poďakovať pani profesorkám za aktivity, ktoré si pre nás pripravili a za ich trpezlivosť, keďže sme neboli práve najtichšia skupinka.

      Katarína Hrubjaková, Alica Matušáková 1.C

     • Štúdium

     • Výsledky prijímacich skúšok pre školský rok 2018/2019

      Prosíme vyplniť online dotazník pre výber voliteľných predmetov.

     • Riaditeľské voľno

     • Žiaci našej školy budú mať v termíne od 21. - 24. mája 2018 riaditeľské voľno.

      Dôvod: maturitné skúšky 2018. Školská jedáleň je v prevádzke. Za porozumenie ďakujem.

      RNDr. Peter Strežo, riaditeľ školy

     • Chemická olympiáda

     • Dňa 26.4.2018 sa na Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši uskutočnil 54.ročník krajského kola Chemickej olympiády v kategórii D. Zúčastnila sa ho aj žiačka našej školy Ivana Jonáková z kvarty, ktorá spomedzi 28 žiakov obsadila krásne 2. miesto.

      Blahoželáme!

    • Športový deň na našej škole.
     • Športový deň na našej škole.

     • 7. mája sa športová hala Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava stala strediskom diania športového dňa. Konal sa 2. ročník a bolo sa na čo pozerať. Športový deň zahájili futbalisti zápasom o bronz, kde dominovali hráči z 2.C triedy a porazili 1.A. Napínavý, až do poslednej chvíle, bol zápas o majstra školy, ktorý po obrate zo stavu 1 : 4 pre 4.AB otočili vo svoj prospech hráči z 3.A a zaslúžene sa tešili zo zisku titulu.

      Prichádzal moment na ktorý sa všetci tak netrpezlivo tešili - tombola. Študenti si dávali do poriadku študentské preukazy, ak chceli vyhrať jednu zo skvelých cien. Pán zástupca Gogolák zapezpečil krásne ceny, o ktoré sa bojovalo. V hre boli dve kolobežky, powerbank, JBL GO, reproduktor JBL EXTREME SQUAD, o ktoré sa žiaci pobili v presnosti streľby na basketbalový kôš. Externú batériu vyhral Andrej Vraniak, JBL GO si domov odniesla Ivana Adamčiaková. Najpresnejšiu mušku ukázal Lukáš Líška, ktorý si presným hodom vystrelil kolobežku. Juraj Krška zobral druhú kolobežku a hlavnú cenu JBL EXTREME SQUAD si zaslúžene vybojovala Tánička Habová. Víťazom gratulujeme a prajeme nech si ceny užijú.

      Nasledoval zápas o 3. miesto vo florbale medzi Trativodmi a Malým Gregom a spol. Trativody ukázali viac skúsenosti a svojich mladších kamarátov porazili. Vo finále sa nám predstavili 2 najlepšie tímy zo základnej časti, a to: Kamaráti a Dano a Menežéris. Vzájomné zápasy hovorili v prospech Kamarátov, ale všetko bolo otvorené. Nakoniec svoju dominanciu potvrdili Kamaráti a Dano a zostali neporazení. Pohár zdvihli nad hlavu druhýkrát po sebe.

       Krásnu bodku za celým športovým dňom dali aj pedagógovia a maturanti, ktorí si exhibične zahrali volejbalový zápas na 2 víťazné sety. Učitelia potvrdili, že majú stále lepšiu formu a svojim študentom nedali žiadnu šancu a s prehľadom vyhrali 2 : 0.

      Všetkým ďakujeme za podporu v hľadisku a za skvelé výkony. Tešíme sa na Vás opäť o rok.

     • DEJEPISNÁ EXKURZIA

     • Dňa 7. mája 2018 sa triedy Sexta a Septima  zúčastnili dejepisnej exkurzie v Seredi. Naši žiaci v rámci výuky dejepisu pravidelne navštevujú bývalý koncentračný tábor v Osvienčime v Poľsku, kde si na autentických miestach pripomínajú hrôzy druhej svetovej vojny. Tento rok sme sa prvý krát zašli pozrieť aj do mesta, ktoré priamo súvisí s deportáciami našich spoluobčanov židovského pôvodu. V Múzeu holokaustu žiaci okrem prehliadky a výkladu absolvovali aj prednášku na tému „Židovský kódex“ a „ Propaganda za Slovenského štátu“. Pre mladých ľudí je vždy hodnotnejšie vnímať históriu na miestach, kde sa odohrávala, ako v triede s učebnicou. Bodajby sme mali takýchto príležitostí čo najviac.

    • Matematická olympiáda
     • Matematická olympiáda

     • Dňa 17.4.2018 sa uskutočnilo obvodné kolo Matematickej olympiády, na ktorom našu školu reprezentovali žiaci prímy, sekundy a tercie. V kategórii Z7 sa víťazkou obvodného kola stala žiačka sekundy Michaela Vicáňová. V konkurencii rovesníkov zo ZŠ sa darilo aj Eve Sopúchovej, Brankovi Mahútovi a Sofii Sekerášovej z prímy, ktorí obsadili 2. miesto v kategórii Z6. Gratulujeme!

     • Výchovný poradca

     • OBCHODOVANIE S ĽUĎMI

       V piatok 20.4.2018 žiaci 3. ročníka a septimy absolvovali preventívne aktivity v spolupráci s CPPPaP v Dolnom Kubíne.V prvej časti pracovali v skupinách a diskutovali o výhodách a nevýhodách práce v zahraničí. Potom si pozreli film, ktorý poukázal na rôzne formy obchodovania s ľuďmi, nevedomosť a naivitu ľudí pri vybavovaní brigády, či práce v zahraničí.

       

     • Za kultúrou

     • Dňa 24.4.2018 žiaci I.A a II.B navštívili divadelné predstavenie "Vojna nemá ženskú tvár" v Martinskom komornom divadle. Predstavenie žiakov nadchlo skvelými hereckými výkonmi, ale aj samotným spracovaním tejto vážnej témy. Bonusom bolo stretnutie so známymi hercami Branislavom Deákom a Jurajom Lojom.  

    • Ako žiť zdravo a šťastne
     • Ako žiť zdravo a šťastne

     • Žiaci 4- ročného gymnázia zrealizovali dňa 23.04.2018 (pondelok) aktivity súvisiace so Svetovým dňom zdravia v športovej hale gymnázia, prostredníctvom ktorých zapojili žiakov prímy až kvarty do činností, ktoré podporujú výchovu k zdraviu a zdravý životný štýl, prevenciu užívania alkoholu, tabaku a zaujímavým spôsobom informovali žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch nelegálnych látok. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne športové aktivity aj virtuálne riadenie motorového vozidla za pomoci okuliarov simulujúcich opilosť 1,5‰ až 2,5‰ za zhoršených svetelných podmienok a za pomoci okuliarov simulujúcich účinky drog.

      Tento deň s určitosťou obohatil nielen o vedomosti, ale aj o nové zážitky všetkých zúčastnených. Ďakujeme za finančnú podporu Žilinskému samosprávnemu kraju ako poskytovateľovi grantu.

  • Kontakty

   • Gymnázium P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín
   • skola@gympoh.edu.sk
   • jurikova@gympoh.edu.sk
   • 043/5864785
   • Hviezdoslavovo námestie 18, 026 24 Dolný Kubín
   • 00160571
   • 2020565162
 • Fotogaléria

  • Kampaň k problematike obchodovania s ľuďmi
  • Cezpoľný beh
  • MODRÝ GOMBÍK
  • Koncoročné potulky tatranskou prírodou s II. B (vodopád Skok, Predné Solisko)
  • Slovenský Raj
  • Hviezdoslavova paleta
  • Slovo v uliciach
  • Genetické modifikácie
  • Dejepisná exkurzia v Prahe
  • Geografická exkurzia
  • Koncert Alexandrovcov
  • UNICEF - Modrý gombík