• Exkurzia na Spiši a v Pieninách

     • Žiaci sexty sa 10.6.2019 zúčastnili dejepisno-geografickej exkurzie. Ako prvé navštívili hrad Stará Ľubovňa na severe Spiša, ktorý zaujal nielen exteriérom, ale mal čo ponúknuť aj vo vnútri. Po prehliadke hradu sa premiestnili do Červeného Kláštora, kde pre nich začínal splav Dunajca v prekrásnej prírode Pieninského národného parku (PIENAP). Z plte mali krásne výhľady na skalné steny, vežičky a bradlá a možnosť stať sa kormidelníkom na rekreačnej plti, čo v tomto kraji má 60 ročnú tradíciu.

     • Matej Kaščák víťazom literárnej súťaže Paulinyho Turiec

     • V utorok 4. júna t.r. boli v priestoroch Gymnázia Viliama Paulinyho–Tótha v Martine vyhlásené výsledky 22. ročníka literárnej súťaže Paulinyho Turiec.

      Medzi žiakmi stredných škôl zvíťazil Matej Kaščák z 2.C s poviedkou Výlet 2.C triedy na Vianočné trhy do Brna.

      Do tohto ročníka súťaže poslalo svoje prozaické a básnické práce 48 autorov z celého Slovenska.

      Matejovi blahoželáme.

     • Dejepisná exkurzia v Prahe

     • V dňoch 24. až 26. mája 2019 sa študenti 1.C zúčastnili dejepisnej exkurzie v metropole Českej republiky – Prahe. Obdivovali množstvo kultúrnych pamiatok, ktoré im toto mesto ponúkalo. Prvé miesto, na ktoré zamierili bolo Národné múzeum, ktorého námestník generálneho riaditeľa doc. PhDr. Michal Stehlík ich osobne privítal a zabezpečil im výnimočnú prehliadku častí múzea, do ktorých sa turisti bežne nedostanú. Ďalej si pozreli Karlov most, Orloj, Katedrálu sv. Víta, Pražský hrad, Václavské námestie, Valdštejnské záhrady a na záver Technické múzeum, v ktorom sa nachádzali stále expozície týkajúce sa vývoja dopravy, fotografovania, techniky v domácnosti, hutníctva, astronómie a mnoho ďalších. Navštívili aj Petřínsku rozhľadňu, ktorá ich obdarovala nádherným výhľadom na celé mesto. Tieto tri dni im priniesli množstvo zážitkov a nových zaujímavých informácií o histórii ale aj o súčasnosti Prahy.

      Silvia Smoleňová, 1.C

     • Geografická exkurzia

     • Dňa 4.6.2019 sa žiaci 1.B a 1.C triedy zúčastnili geografickej exkurzie do Prosieckej a  Kvačianskej doliny, ktoré patria do masívu Chočských vrchov.

      Žiaci mohli vidieť výnimočnú geologickú stavbu podložia, ktorá pozostáva z jedinečných útvarov reliéfu, ako sú tiesňavy a kaňony, ktorými si žiaci počas exkurzie mohli prejsť.

     • Koncert Alexandrovcov

     • V stredu 29.5.2019 sa ruštinári z I.A,B,C a II.C vybrali na koncert Alexandrovcov, ktorý sa konal v amfiteátri v Martine. Pred koncertom nás rozveselila speváčka Kristína a po nej sme si vypočuli krásne  ruské piesne. Niektoré sme si aj zaspievali napr.Kaťušu, Kalinku.

      Výkony súboru spevákov i hudobníkov boli na vysokej profesionálnej úrovni a všetci sme mali krásny umelecký zážitok.

     • UNICEF - Modrý gombík

     • Pomáhať deťom, ktoré to potrebujú , je cieľom zbierky v rámci Unicef. V dňoch  13.-26.5.2019 dobrovoľníčky S.Lauková, G.Kramárová, T.Ďurčíková, T. Pavolková, D. Hucíková, S.Matúšková, E. Drengubiaková a N.Borončová vyzbierali 406,1 €, ktoré sme odoslali Unicef-u. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli v našej škole a aj v uliciach mesta Dolný Kubín.

     • Krajské kolo chemickej olympiády

     • Krajské kolo chemickej olympiády

      Ivanka Jonáková z kvinty opäť dokázala že si s chémiou rozumie - na krajskom kole chemickej olympiády obsadila v konkurencii 29 žiakov krásne 3. miesto.

      Blahoželáme.

     • Poznávací výlet - Spiš

     • Dňa 28.5.2019 sa žiaci 2.B a 1.A triedy zúčastnili poznávacieho výletu v regióne Spiš. Navštívili starobylé mesto Levoču, kde si pozreli historické námestie a nahliadli do Baziliky Sv. Jakuba s jedinečným dreveným oltárom vyrobeným Majstrom Pavlom z Levoče. V popoludňajších hodinách navštívili Národnú kultúrnu pamiatku Spišský hrad, zapísanú do Svetového zoznamu UNESCO.  

     • Pre držiteľov preukazu ISIC

     • Držitelia preukazu ISIC si môžu predľžiť jeho platnosť v doprave už aj pomocou aplikácie UBIAN. Viac informácií na www.ubian.sk/prolongacia

     • Exkurzia do planetária.

     • Druhý májový týždeň sa študenti 2.A a 1.B zúčastnili geografickej exkurzie do Krajskej hvezdárne a planetária Maximilána Hella v Žiari nad Hronom. Cestou nevynechali ani pamiatky svetového dedičstva UNESCO, dedinku Vlkolínec a drevený artikulárny kostol v Hronseku. Vo Hviezdnej sále planetária sa zážitkovou formou dozvedeli veľa zaujímavého o našej najbližšej a najdôležitejšej hviezde Slnku, hlavne o aktivitách súvisiacich s jeho magnetickým poľom, ako sú slnečné škvrny a únik koronárnej hmoty, súhvezdiach a tiež si pozreli detailne povrchy telies. V prednáškovej sále sa dozvedeli o histórii a typoch ďalekohľadov a teleskopov. V rámci prebiehajúcich Solárnych dní si vypočuli odbornú prednášku o obnoviteľných zdrojoch energie zameranú na možnosti využitia slnečnej energie. 

     • Štúdium

     • Výsledky prijímacích skúšok - 4. ročné štúdium

     • Štúdium

     • Výsledky prijímacích skúšok - 8. ročné štúdium

     • Ochrana života a zdravia - účelové cvičenie

     • Aj tento rok sa naši študenti zúčastnili účelového cvičenia. Kurz bol rozdelený do 3 dní podľa vekovej kategórie. Najprv sa kurzu zúčastnili prváci, potom žiaci prímy až kvarty a nakoniec žiaci druháckych ročníkov. Žiaci si mohli vyskúšať praktické ukážky zo zdravotnej prípravy, mohli sa dozvedieť ako pomôcť v kritických chvíľach a ako poskytnúť najzákladnejšiu prvú pomoc. Praktické ukážky im ukázali naše dievčatá, a to žiačky septimy a 2.B. Potom sa študenti mohli niečo dozvedieť z civilnej ochrany, ktorú im postupne odprednášali p. Szabo, p. Sršeň a nakoniec domáci zástupca, p. učiteľ Blaško. Verím, že si žiaci odniesli zo sebou aspoň kúsok z toho, čo mali možnosť dozvedieť sa. Všetkým veľmi pekne ďakujem za výborne odvedenú prácu a za zodpovednú prípravu.

    • Športový deň
     • Športový deň

     • Tretí ročník športového dňa sa konal do roka a do dňa ako ten predchádzajúci. Odštartovali sme ho futbalovými zápasmi o 3. miesto, kde si poradili minuloroční obhajcovia prvenstva 4. A s 1. B v pomere 8 : 4. Finále bolo obsadené dvomi prváckymi triedami, čo bolo pre mňa dosť prekvapujúce, ale za to pozitívne do budúcnosti, nakoľko tam boli šikovní chalani, ktorí môžu reprezentovať našu školu. Finále sa nieslo v bojovnom duchu, v riadnom hracom čase sa nerozhodlo a na svetelnej tabuli svietil stav 4 : 4. Nasledovalo predĺženie, ktoré nám tiež neprinieslo víťaza, síce padli dva góly, ale na každej strane po jednom a stav bol opäť vyrovnaný - 5 : 5, museli teda nasledovať pokutové kopy.  V „jedenástkovej“ lotérii mali nakoniec viac šťastia hráči z 1.C a prvýkrát sa tešili z titulu majstra školy. Futbalovým kráľom strelcov sa stal Martin Kutlík, so 14 presnými zásahmi. Pri futbalových zápasoch už netrpezlivo prešlapovali florbalisti, ktorí boli nažhavení na svoje zápasy. Nasledoval zápas o bronz, ktorý medzi sebou odohrali tímy Malý Greg a trubice a Suchotári. Zápas mal absolútne vyrovnaný priebeh a za stavu 2 : 2 museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich si zachovali chladnú hlavu hráči tímu Malý Greg a trubice a zaslúžene sa tešili z tretieho miesta. Finále bolo reprízou z predchádzajúceho ročníka medzi tímami Menežéris a Kamarátmi a Lenym. Menežéris mali čo oplácať a nastúpili do zápasu nabudení a odhodlaní zvíťaziť. V ceste im však stála ťažká prekážka, ktorú nedokázali prekonať. Ďalší ročník školskej florbalovej extraligy mal staronového víťaza, a to Kamaráti a Leny. Najlepším strelcom školskej florbalovej extraligy sa stal Lukáš Suroviak zo 4.A, ktorý nastrieľal úctyhodných 41 gólov.

      Býva tradíciou, že pred akademickým týždňom hrávame exhibičný zápas proti maturantom a tento rok tomu nebolo inak. Štvrtáci, najmä oktáva a 4.B, nás vyzvali, aby sme si zmerali sily vo volejbale. Štvrtáci natrénovaní, chceli konečne svojich mentorov poraziť. Hrali sme dva sety, jeden proti oktáve, druhý proti 4.B. No nebudem Vám klamať, ale opäť sme sa tešili z víťazstva v pomere      2 : 0. Štvrtáci sa tak rozlúčili zo svojím štúdiom peknou bodkou.    

      Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali nejakým spôsobom pri organizovaní športového dňa a aj všetkým zúčastneným. Vidíme sa opäť o rok.

     • DEJEPIS NAŽIVO

     • V piatok 3. 5. 2019 na našu školu zavítala umelecko-historická spoločnosť Bojník a našim žiakom 1. a 2. ročníka, prímy až sexty predstavila zážitkovo-vzdelávací program HUMANIZMUS A RENESANCIA, so zameraním na génia tohto obdobia Leonarda da Vinciho. V interaktívnom programe za pomoci dobového oblečenia, kulís, hudby a vynálezov vtiahla žiakov do atmosféry tejto zaujímavej historickej epochy.

     • Flora Olomouc 2019

     • 26. 4. 2019 sa žiakom 3A a Sexty otvorili brány 44. ročníka medzinárodnej kvetinovej výstavy Flora Olomouc s názvom "Strom života". Hlavná kvetinová expozícia v pavilóne A nás uviedla do ríše snov a fantázie, v ktorej sa prelínala krása kvetov so sklárskym umením. Zaujímavá bola aj výstava bonsajov i prehliadka vonkajších skleníkov sa rôznymi druhmi kvetov. Výstavu doplnili záhradnícke trhy s pestrou ponukou kvetín, byliniek a záhradníckych potrieb. Moravské mesto Olomouc nás čarilo i svojím historickým centrom.

     • Noc na gymnáziu

     • Žiaci ročníkov Prima až Kvarta mali možnosť minulý víkend (3.-4.5.) stráviť noc v priestoroch nášho gymnázia. Po absolvovaní kozmonautického výcviku NASA nastúpilo 6 tímov do rakety a opustili planétu Zem. Pristáli na neznámom mieste, ktoré bolo plné prekvapení. Počas svojho putovania neznámou krajinou riešili mnohé hádanky a získavali indície. Návrat do reality ale trval dlhšie, ako by ste si mysleli. Nasledovalo pozeranie sci-fi filmu do skorých ranných hodín. Plní nových zážitkov si žiaci líhali do svojich spacákov, kde niektorí "prekecali" noc až do bieleho upršaného sobotného rána. Ďakujeme žiakom Kvinty za super program, úžasnú výzdobu, strašidelné kostýmy a čokoládu. Tešíme sa na budúcu nocovačku.

     • Pomaturitné štúdium

     • V utorok 30.4. 2019  kpt. Mgr. Tibor Šándor predstavil našim žiakom  pomaturitné dvojročné štúdium základná policajná príprava -kadet , ktoré môžu študovať v Pezinku alebo v Košiciach. Žiaci si pozreli prezentáciu a krátky film, ktorý im priblížil toto štúdium. Pre záujemcov viac na stránke www.minv.sk

     • Dejepisná exkurzia

     • Dňa 26. apríla 2019 sa naši žiaci 3.ročníka a septimy, ako každoročne, zúčastnili prehliadky bývalého koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. V autentickom prostredí sa zoznámili s hrôzami II. svetovej vojny, o ktorých sa učia na hodinách dejepisu.

      Je veľmi dôležité, aby mladí ľudia na vlastné oči videli, kde až môže zájsť nenávisť človeka voči človeku a už nikdy nič podobné nedopustili.

  • Kontakty

   • Gymnázium P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín
   • skola@gympoh.edu.sk
   • jurikova@gympoh.edu.sk
   • 043/5864785
   • Hviezdoslavovo námestie 18, 026 24 Dolný Kubín
   • 00160571
   • 2020565162
 • Fotogaléria

  • Kampaň k problematike obchodovania s ľuďmi
  • Cezpoľný beh
  • MODRÝ GOMBÍK
  • Koncoročné potulky tatranskou prírodou s II. B (vodopád Skok, Predné Solisko)
  • Slovenský Raj
  • Hviezdoslavova paleta
  • Slovo v uliciach
  • Genetické modifikácie
  • Dejepisná exkurzia v Prahe
  • Geografická exkurzia
  • Koncert Alexandrovcov
  • UNICEF - Modrý gombík