• Naša úspešná kajakárka.

     • Žiačke našej školy Petronele Ižovej (sexta) sa podarilo v medzinárodnej konkurencii junioriek do 18 rokov na Medzinárodnom tatranskom slalome vybojovať celkové 2. miesto v kategórii Kanoe a 3. miesto v kategórii Kajak. Zároveň týmto úspešným umiestnením získala výborné bodové hodnotenie, čím sa nominovala do juniorského reprezentačného družstva SR. Srdečne gratulujeme a želáme veľa ďalších športových úspechov.

     • PLES NA GYMPLI- 80 s RETR0

     • Po troch rokoch sme našich žiakov opäť pozvali na ples a privítali ich späť v osemdesiatych rokoch. Ples dňa 13.5 2022 zorganizovala trieda sexta. Hostia mali možnosť vidieť hriešny tanec v podaní neopakovateľných tanečníkov S.Pažítku a J. Martinčeka, vyhrať v tombole zaujímavé ceny i skúsiť rôzne typy tancov. Okrem úžasných organizátorov a hostí sa o zábavu postaral DJ Jozef Kozák  (Jozef DjChozze Kozak) . Fotky zabezpečil Juraj Bednárik. Ďakujeme!

      link na fotky z plesu :  https://www.flickr.com/gp/129645013@N05/56J35x

     • Dejepisná exkurzia v Osvienčime

     • Po dlhšej vynútenej prestávke sme sa s našimi žiakmi opäť vrátili do priestorov bývalého koncentračného tábora v Osvienčime a obnovili sme dlhoročnú tradíciu exkurzií našej školy na toto pamätné miesto. Tu, kde sa hrôzy vojny a holokaustu odohrávali,  môžu najlepšie pochopiť nebezpečenstvo a dôsledky vojnových konfliktov, ktoré sú, bohužiaľ ,aj dnes znova tak aktuálne.

     • Poznávanie Slovenska alebo čo nám pandémia vzala.

     • Pandémia nezasiahla len naše životy, ale aj naše štúdium. Na začiatku lukratívny spôsob výuky pre študentov sa neskôr ukázal ako skúška, ktorú bolo pre nás všetkých ťažké zvládnuť. Prišiel pocit osamotenia, sociálneho odlúčenia a strata priateľov. Po dva a pol rokoch sme sa vrátili do školy, aby sme toto všetko našli a uvedomili si, čo je v živote naozaj dôležité.

      V bilingválnej triede IV.A v rámci predmetu geografia ako aj spoločného projektu s CVČ Košťany v súlade s plánom exkurzií sme sa rozhodli spojiť vyučovanie s poznávaním a získaním spoločných zážitkov, čo bol najlepší spôsob, ako dohnať zameškané. Spoznali sme Stanišovskú jaskyňu netopierov, Beliansku jaskyňu, navštívili sme Múzeum horolezectva a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, spolu s kvartou sme objavovali Štôlňu Bartolomej v Banskej Štiavnici, dozvedeli sme sa veľa o baníctve na Slovensku, zúčastnili sme sa workshopu, kde sme si vyrazili mincu z rudy, navštívili sme Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, absolvovali sme prehliadku artikulárneho kostol v Hronseku spojenú s prednáškou nie len o histórii kostola, ale aj o literárnych osobnostiach, ktoré žili v danom regióne, videli sme tajchy a prešli sme sa po náučnom chodníku Tatranského národného parku. Slovensko ponúka veľa krásna a som rada, že sme si mohli aspoň kúsok z tejto krásy vychutnať.

       

      Nie pre školu, ale pre život

      (Non scholae, sed vitae)

     • Čajová párty

     • Naši prví bilingválni maturanti sa so školou rozlúčili naozaj štýlovo - pravým britským čajom o piatej.

      Okrem tradičného občerstvenia v podobe sendvičov, scones, čajového pečiva a neodmysliteľného čierneho čaju s mliekom, si mohli zahrať tradičné britské spoločenské hry - scrabble, bridge a poker.

      Veríme, že si naši prví bilingválni študenti, ktorí stáli pri samom zrode kubínskeho bilingválneho gymnázia, uchovajú v pamäti týchto 5 rokov na našej škole ako jedni z najkrajších v ich živote a prajeme im, aby im život prinášal i naďalej len samé krásne spomienky.

     • Naši úspešní basketbalisti

     • 13. Apríla  sa na našej škole  organizovalo okresné kolo v basketbale žiakov SŠ. Našu školu reprezentovali študenti: Roman Florek. Peter Ruml, Branko Mahút, Samuel Kovalík, Alex Šablatúra. Matej Spišiak, Richard Kijac, Samuel Obrcian, Martin Krížo, Matej Kramár.

      Okresného kola sa zúčastnili 4 školy. Hralo sa systémom každý s každým. Po zaslúžených víťazstvách sa naši chlapci prebojovali na regionálne kolo. Regionálne kolo sa uskutočnilo, opäť na pôde gymnázia P. O. Hviezdoslava dňa 21.apríla 2022. V domácom prostredí , po výborných výkonoch, naši žiaci postupne zdolali zástupcov námestovského a tvrdošínskeho regiónu a zaslúžene postúpili na krajské kolo do Martina.

      V utorok 26. Apríla, sme cestovali do športovej haly v  Martine, kde na nás čakalo 5 víťazov regionálnych kôl. Všetky zápasy boli veľmi náročné a vyrovnané.. Boli tam tímy zo Žiliny, Sučian, Liptovského Mikuláša, Kysuckého N. Mesta  a naše gymnázium.   V každom družstve, hrali výborne hrajúci registrovaní hráči a preto bol každý zápas pre nás veľkou výzvou.  Po tesnej prehre so Žilinou, prehrali sme o jeden bod, sme obsadili konečné tretie miesto. Chlapcom patrí veľké poďakovanie za bojovnosť, obetavosť, odhodlanie a v neposlednom rade , za vzornú reprezentáciu našej školy. Svojimi výsledkami a predvedenou hrou, jej urobili, naozaj dobré meno.

     • MATBOJ

     • V piatok 6.5. sa v Košiciach konala matematická tímová súťaž MATBOJ, do ktorej sa zapojilo 45 tímov aj z niekoľkých elitných matematických škôl. Našu školu reprezentovali dva tímy. Členmi prvého tímu boli Michaela Vicáňová, Andrea Horská (sexta), Marián Kurčina (3.C), Branislav Mahút (kvinta), druhého Anna Majdišová, Alexandra Fajčáková (kvinta), Peter Olbert, Sabina Matejčíková (3.A). Úspechom bolo už aj neskončiť s mínusovým počtom bodov, čo sa podarilo obom našim tímom. Náš prvý tím skončil v prvej desiatke, za čo sme boli ocenení aj diplomom, druhý tím predviedol tiež obdivuhodný výkon, ktorý však nestačil na umiestnenie. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník a po tohtoročnom výbornom výsledku sú aj naše ambície oveľa vyššie.

     • Nocovačka

     • Trieda kvinta  zorganizovala v apríli pre žiakov primy a sekundy spanie v škole. Spoločne si pozreli film , plnili zaujímavé úlohy  v skupinkách v nočnej hre,  počas ktorej zažili neopakovateľnú atmosféru.Nie každému sa podarilo zaspať, ale aj o tom je "Nocovačka  na gympli ". 

     • Ochrana života a zdravia

     • Prijímačkové obdobie sme využili na zorganizovanie kurzu – Ochrana života a zdravia. V priebehu 3 dní mali študenti z osemročného gymnázia (príma až kvarta), prváci + kvinta a druháci + sexta možnosť dozvedieť sa niečo z civilnej ochrany, mohli diskutovať na rôzne témy s preventistom z mestskej polície a v športovej hale si mohli niečo odniesť z ukážok zdravotnej prípravy. Niektorí si potom zmerali sily v športových disciplínach (študenti vo florbale, študentky v prehadzovanej), iní boli na turistickej prechádzke.

      Všetkým účinkujúcim ďakujem za podnetné výklady a študentom za vzorné správanie.

     • Stolnotenisoví reprezentanti

     • 3. mája sa v Základnej škole Janka Matúšku organizovalo okresné kolo v stolnom tenise žiakov ZŠ a 8G. Keďže na škole máme výborných hráčov, tohto turnaja sme sa zúčastnili. Našu školu reprezentovali: Jakub Holubčík, Jakub Škuta – obaja z tercie a Andrej Lofaj, Štefan Škuta – zástupcovia z kvarty.

      Okresného kola sa zúčastnili 4 školy. Hralo sa systémom každý s každým. Naši chalani ukázali obrovskú kvalitu a po jednoznačných výsledkoch (5 : 0, 4 : 1 a 5 : 0) sa zaslúžene tešili z prvenstva. Prebojovali sa tak na krajské kolo, ktoré sa konalo o 2 dni v Čadci.

      Vo štvrtok 5. mája sme cestovali do športovej haly v Čadci, kde na nás čakalo 7 víťazov okresných kôl. Vedeli sme, že cesta nebude jednoduchá. Boli tam tímy zo Žiliny, z Martina, z Námestova, z Čadce a pod., ktorí mali kvalitných registrovaných stolnotenistov. Ale poďme pekne po poriadku. Už samotný systém losovania ma prekvapil, lebo nasadili hráčov bez losovania (podľa rebríčka) do skupín tak, aby sa vraj nestretli silné tímy v skupine. Zaujímavý postup. Vznikli tak 2 skupiny: v jednej 4 tímy, v druhej 3 tímy. Zo skupiny postupovali prví dvaja, a potom hrali systémom prvý s druhým a druhý s prvým.

      V skupine sme si postupne poradili s Čiernym 3 : 0, s Ružomberkom 3 : 1 a so Žilinou 3 : 0. Ako víťazi skupiny sme v semifinále narazili na Martin, s ktorým sme si poradili hladko 3 : 0. Čakalo nás finále a v hre bol postup na Majstrovstvá Slovenska. Koncentrácia a sústredenie nesmelo chýbať. Dôležitá bola taktika a museli sme vyhrať. Našim finálovým súperom sa stalo Námestovo – Oravské derby sme mohli kľudne odohrať bližšie, nemuseli sme chodiť do ČadceJ Finálové zápasy nám vyšli podľa našich predstáv a naši reprezentanti sa tak po finálovom víťazstve (3 : 1) pozrú na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú konať 13. – 14. júna v Bratislave. Gratulujeme!  

      Chlapci ukázali, že keď treba zabrať, vedia prepnúť na vyššie otáčky. Jakub Holubčík dokazoval, že patrí medzi slovenskú špičku a vo svojich zápasoch neprehral ani 1 set. Pochvala patrí aj Aďovi Lofajovi a bratom Škutovcom, ktorí ukázali, že vedia zahrať výborný stolný tenis. Budeme držať palce na Majstrovstvách Slovenska.

     • Pomoc pri upratovaní Židovského cintorína

     • V piatok 29. 4. 2022 sa 20 žiakov našej školy (z tried kvinty, sexty, septimy, 3.B a 3.C) zúčastnilo, tak ako aj minulý rok, čistenia Židovského cintorína. Žiaci ochotne pomohli s hrabaním suchého lístia, odnášaním popadaných konárov a vynášaním odpadu vo vreciach mimo priestorov cintorína.

      Žiakom, ktorí sa takto aktívne zapojili ďakujeme a prajeme im, aby mali aj naďalej takýto kladný vzťah k histórii svojho mesta.

     • Matematická olympiáda

     • Žiaci mladších ročníkov 8 – ročného gymnázia si zmerali sily so svojimi rovesníkmi v okresnom kole MO. Medzi najúspešnejších patrili:

      Kategória Z6 (príma)

      2.─ 3. Kusý Adrián

      Kategória Z8 (tercia)

      1. Staš Niko

      3. Baltazárovič  Patrícia

      Kategória Z9 (kvarta)

      2. ─3. Šuda Lukáš

      Starší spolužiaci Marián Kurčina (3.C), Michaela Vicáňová, Andrea Horská (sexta), Branko Mahút, Anna Majdišová (kvinta) boli po úspešnom zvládnutí úloh školského kola reprezentovať našu školu v krajskom kole v Žiline.

      O najväčší úspech sa postaral Marián Kurčina z 3.C, ktorý sa stal v silnej konkurencii matematicky nadaných tretiakov a štvrtákov zo Žilinského kraja úspešným riešiteľom a obsadil krásne desiate miesto.

      Všetkým gratulujeme a prajeme veľa inšpirácie pri ďalšom objavovaní krásy matematiky.

     • eTwinning Day

     • 9. mája celá etwinningová komunita oslavuje "eTwinning Day". S partnermi projektu sme vytvorili kolaboratívne video. Úlohou bolo napísať slovo, ktoré vystihuje náš projekt. "Let´s celebrate".

     • SUPER FLORBAL CUP

     • Základná škola J. Matúšku každoročne organizuje florbalový turnaj a ani tento rok tomu nebolo inak. V utorok 26. apríla si študenti našej školy (Martin Lakoštík, Štefan Škuta, Jakub Škuta, Ondrej Strážovský, Adam Dávid, Marek Šimek a Ladislav Kakačka) zmerali sily so svojimi rovesníkmi.

      Turnaj sa hral v 2. skupinách, s ktorých postupovali 2 najlepšie tímy. Naša škola medzi postupujúcimi nemohla chýbať a spolu so školami J. Matúšku, P. Škrabáka a Zázrivou postúpili do semifinálových bojov.

      1. semifinále tak obstarala dvojica: J. Matúšku – Zázrivá (11 : 0)
      2. semifinále: Gymnázium P. O. Hviezdoslava – P. Škrabáka (9 : 1)

      V zápase o 3. miesto sa nakoniec z víťazstva tešili študenti zo ZŠ P. Škrabáka, ktorí zdolali Zázrivú po samostatných nájazdoch.

      Finále obstarala dvojica J. Matúšku a Gymnázium P. O. Hviezdoslava. Zápas bol veľmi vyrovnaný a po prvej 12-minútovke to vyzeralo na prekvapenie – viedli sme 1 : 0. Súper ale v 2. polovici zápasu ukázal, že je z úplne iného cesta ako ostatné školy a nakoniec sme predsa ťahali za kratší koniec povrazu. Skončili sme tak na peknom 2. mieste.

      Chalani aj napriek tomu, že hrali takmer bez striedania, ukázali, že sa nezľaknú ani súpera z florbalovej triedy a boli im vyrovnaným súperom.

      Za svoju bojovnosť a odhodlanie si zaslúžia obrovskú pochvalu.

     • Fantastický úspech na Olympiáde vo francúzskom jazyku

     • Na celoslovenskom kole olympiády vo francúzskom jazyku sa podarilo získať nášmu žiakovi Lukášovi Šudovi (Kvarta) skvelé 2. miesto vo svojej kategórii (1B), kde obstál v silnej konkurencii 7 najlepších z celého Slovenska.

      Gratulujeme a ďakujeme za hrdú reprezentáciu našej školy na 31. ročníku tejto súťaže a budeme samozrejme držať palce aj v tom ďalšom:)

     • First Lego League

     • V piatok 22.4.2022 sa náš informatický krúžok pod vedením P. Murína zúčastnil regionálneho kola v Žiline v súťaži First Lego League.

      Obhájili sme minuloročné víťazstvo v kategórii základné hodnoty a získali sme druhé miesto v celkovom hodnotení, čím sme dosiahli postup do celoslovenského kola.

      Držte nám palce!

     • Kráľovská hra

     • Posledný deň pred veľkonočnými prázdninami (stredu 13. apríla 2022) sa naša škola premiérovo zapojila do šachového turnaja, ktorý sa konal v Základnej škole Petra Škrabáka.

      Turnaja sa zúčastnilo úctyhodných 71 žiakov z celej Oravy, veď v hre bol titul „Majster/ka Oravy“. Za našu školu sme vyslali do boja 5 študentov.

      Jedinou zástupkyňou nežnejšieho pohlavia bola Júlia Kakačková z kvarty, ktorá sa vôbec nestratila a ukázala, že má talent aj na šach. V silnej konkurencii si 4 výhrami zabezpečila krásne 7. miesto. Kategória chlapcov bola ešte o niečo nabitejšia a my sme mali v hre 4 želiezka. Jakub Drengubiak zo sekundy 2 výhrami a 1 remízou zbieral potrebné skúsenosti. Zo súrodeneckého dua Škutovcov si starší Štefan 4 výhrami zabezpečil 12. miesto. O kúsok lepšie zahral Ladislav Kakačka, ktorý si 4 výhrami a 1 remízou vybojoval 10. miesto. Najlepšie sa darilo mladšiemu z bratov Škutovcov - Jakubovi, ktorý predviedol fantastický výkon, keď nestačil len na tých najlepších a stačilo mu to na 7. miesto. Mal rovnaký počet bodov ako hráč na 3. mieste.

      Body najlepšieho študenta a najlepšej študentky sa zrátali dokopy (Júlia získala 4 body, Jakub 5 bodov, spolu 9 bodov) a to stačilo našej škole na vynikajúce 3. miesto zo všetkých zúčastnených škôl (bolo ich 13). Super výsledok!

      Všetci podali skvelé výkony a verím, že budú reprezentovať školu aj v ďalších turnajoch. Ďakujeme!

     • Potravinová zbierka pre utečencov

     • Žiacka rada na Gymnáziu P.O.Hviezdoslava sa rozhodla zorganizovať potravinovú zbierku pre utečencov, ktorí sú momentálne ubytovaní na internáte v Kňažej.

      Do stredy 13.4.2022 zbierali jogurty, ovocné výživy, sladkosti, ovocie, chrumky a iné drobnosti. Spolu so svojími spolužiakmi a triednymi učiteľmi sa im podarilo priniesť kúsok domova tým, ktorí utekajú pred vojnou.

      Všetko sme odovzdali do tých správnych rúk a stretli sa s obrovskou vďačnosťou.

      Preto všetkým, ktorí sa zapojili, patrí jedno veľké 

      ĎAKUJEME

       

     • NAŠI ÚSPEŠNÍ DEJEPISÁRI

     • Žiaci sexty Katarína Ďaďová a Jakub Martinček a žiak II.B Matej Kokoška sa po vyhodnotení všetkých výsledkov Dejepisnej súťaže gymnázií ČR a SR v náročnej konkurencii 327 gymnázií Slovenskej a Českej republiky umiestnili medzi 35 najlepších tímov. Našu školu budú reprezentovať vo finále, ktoré sa bude konať v Chebe. Srdečne gratulujeme!

  • Kontakty

   • Gymnázium P. O. Hviezdoslava Dolný Kubín
   • skola@gympoh.edu.sk
   • jurikova@gympoh.edu.sk
   • 043/5864785
   • Hviezdoslavovo námestie 18, 026 24 Dolný Kubín Slovakia
   • 00160571
   • 2020565162
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje