• Environmentálna exkurzia

• Dňa 6.6.2018 sme boli pozorovať kolóniu netopiera obyčajného (myotis myotis). Pán riaditeľ Michal Janiga bol veľmi ochotný a dovolil nám navštíviť povalu Základnej umeleckej školy Petra Michala Bohúňa. Nachádzalo sa tam okolo 2000 netopierov a podlaha povaly bola zaplnená od guána (netopierieho trusu). Netopiere boli veľmi nepokojné, lebo nie sú zvyknuté na hluk, ale naopak obľubujú  kľud a ticho. Boli zavesené na veľkých drevených trámoch dole hlavou. Na tejto povale trávia najmä leto a v zime odlietajú do kraľovianskeho tunela, aby mohli hibernovať. Netopiere žijú na celom svete okrem Antarktídy, Arktídy a niektorých oceánskych ostrovov. Najhojnejšie sú v tropických a subtropických oblastiach. Na Slovensku sú zákonom chránené. Sú jediné cicavce, ktoré vedia lietať (pomocou lietacej blany). Vo vzduchu sa orientujú echolokáciou. Živia sa drobným hmyzom, ktorý zároveň redukujú a to je jeden z dôvodov, prečo sú chránené. Za jednu noc dokáže netopier uloviť potravu v hmotnosti rovnakej ako polovica jeho váhy. Okrem netopiera obyčajného existuje aj podkovár malý, večernica pestrá, ucháč svetlý a mnohé ďalšie.

Tento článok vypracovali: Jakub Tomko, Matej Grega, Damiánko Hoferica, Peter Bosák a pani učiteľka Podbieľančíková.

• Otvorená hodina ruského jazyka a beseda s ruskými spisovateľmi

• V rámci DNÍ RUSKEJ LITERATÚRY v Žilinskom samosprávnom kraji sme v stredu 13.6.2018  na našej škole privítali návštevu z Petrohradu. Dve p. učiteľky /ocenené laureátky/ N.Dudinska, I.Manaenko sa zúčastnili na vyučovaní. Potom nasledovala beseda v Oravskej knižnici A. Habovštiaka so spisovateľmi N.Prokudinom a J.Zverlinom, ktorí píšu pre deti i dospelých. Žiakom pútavo predstavili svoju tvorbu a potom odpovedali na ich otázky. Naši ruštinári z 3.B a 2.A sa aktívne zapájali, získali tým nové poznatky a jazykové zručnosti.

• Školský ples

• Dňa 1.6.2018 sa v športovej hale gymnázia konal školský ples v štýle Ibiza party, ktorý zorganizovali žiaci triedy septima. Ples otvoril pán riaditeľ RNDr. Peter Strežo. Na plese sa predstavila hudobná skupina, ktorej súčasťou boli aj traja žiaci triedy septima a tanečná skupina Refresh. Žiaci gymnázia hlasovali za kráľovnú plesu, ktorou sa stala žiačka 1.A triedy Lívia Matúšová a za kráľa plesu bol zvolený Richard Luczy z 1.B triedy. Žiaci aj pedagógovia gymnázia strávili príjemne deň detí a výborne sa zabávali.

• Hodina s lektorom

• Žiaci triedy kvarta, 1.B a 1.C mali v stredu 30. mája hodinu anglického jazyka inú ako obyčajne. Zavítal k nám totiž lektor Paul Heighway, ktorého sme získali ako "odmenu" za usilovnú prácu na portáli EnglishGo. Diskutovali sme s ním o mnohých zaujímavých témach - porovnávali život na Slovensku a vo Walese, hovorili o svojich záľubách, plánoch do budúcnosti i o tom, ako sa naučiť učiť sa...