Gymnázium P. O. Hviezdoslava sa môže pochváliť širokou plejádou osobností kultúrneho, spoločenského, politického či športového života, pre ktoré bolo ich almou mater a ktoré maturovali na jeho pôde.

Martin Bajčičák * 12. jún 1976
-  je slovenský bežec na lyžiach

Martin Bajčičák  sa umiestnil na druhom mieste na majstrovstvách sveta juniorov v roku 1996 v behu na 10 km klasickým štýlom. Reprezentoval Slovensko na Zimných olympijských hrách 2006 v Turíne. Bol členom štafety Slovenska na 4x10 km na zimných olympijských hrách v Nagane v roku 1998, ktorá sa umiestnila na 11. mieste. Na zimnej olympiáde v roku 2002 v Salt Lake City skončil na 12. mieste na 50. km klasicky. Na majstrovstvách sveta v roku 2005 bol štvrtý v skiatlone. V svetovom pohári v roku 2005 skončil na 16. mieste.

MUDr. Ivan Chodák * 3. február 1914, Dolný Kubín – † 14. február 1994, Bratislava
- bol slovenský lekár a športovec

Medicínu vyštudoval v Bratislave, špecializoval sa na otorhinolaringologiu. Zo športu sa venoval najmä futbalu a hokeju. Ale už počas vysokoškolských štúdií, získal aj titul akademického majstra v behu na 10 km. Futbal hral prv päť rokov za Dolný Kubín a po krátkom pobudnutí vo Vrútkach zakotvil na 11 rokov v ŠK Bratislava. Bol kapitánom mužstva a jedenásťkrát hral v reprezentačnom drese. Na jeho počesť sa každoročne udeľuje cena Fair-play MUDr. Ivana Chodáka.

Mgr. Dušan Galis  * 24.11.1949
- bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie, poslanec NR SR, splnomocnenec vlády pre mládež a šport

V československom drese debutoval v roku 1975 v zápase so Švajčiarskom. 30. októbra toho istého roku nastúpilo Československo na Tehelnom poli proti Anglicku v kvalifikácie ME 1976. Víťazný gól zápasu strelil práve Dušan Galis a rozhodol o postupe Československa na ME do Juhoslávie. Galis bol aj členom víťazného mužstva na ME 1976.

PhDr. Anton Habovštiak, CSc. * 24. september 1924, Krivá –† 14. apríl 2004, Bratislava
- dôležitý slovenský jazykovedec, spisovateľ a publicista

Po ukončení štúdia na filozofickej fakulte v Bratislave pracoval do roku 1994 v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV. Zaoberal sa dialektológiou slovenského jazyka - spracoval najmä oravské nárečia a nárečia Gemeru.  30 rokov však pracoval aj na medzinárodnom všeslovanskom jazykovom atlase, pričom podobná ucelená práca nemá v doterajších dejinách slovanstva obdobu.

Ján Johanides * 18. august 1934, Dolný Kubín – † 5. jún 2008, Šaľa
- významný slovenský prozaik, esejista a scenárista

Svoje prvé literárne diela začal uverejňovať v časopise Mladá tvorba a Slovenské pohľady, neskôr prispieval do všetkých literárnych časopisov. Prvé knižné dielo mu vyšlo v roku 1963. V roku 2002 získal cenu Dominika Tatarku za knihu Nepriestrelná žena

Mgr. Peter Markovič  * 10. októbra 1978
- je slovenský politik, poslanec NR SR a od 2004 predseda Združenia mládeže SDKÚ –  NOVÁ GENERÁCIA

Na dolnokubínskom Gymnáziu P.O.Hviezdoslava maturoval v roku 1997.  Počas štúdia politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave pôsobil v rokoch  1999 - 2001 aj na Ministerstve kultúry SR na Odbore pre styk s verejnosťou. V období rokov 2002- 2006 zastával na Úrade vlády SR funkciu tajomníka predsedu vlády SR. Od roku 2006 je poslanecom NR SR, členom Výboru NR SR pre Zdravotníctvo a Osobitného kontrolného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva

Mgr. Roman Matejov  * 03. februára 1969
- zástupca primátora mesta Dolný Kubín

Na dolnokubínskom Gymnáziu P.O.Hviezdoslava maturoval v roku 1987. Po ukončení štúdia fyziky a základov techniky na Fakulte humanitných a prírodných vied na Univerzite Mateja Bella v Banskej Bystrici v roku 1993 bol učiteľom prírodovedných predmetov na základnej škole Janka Matúšku v Dolnom Kubíne. Je držiteľom mnohých certifikátov a osvedčení z oblasti ako pedagogickej tak i z oblasti riadenia samosprávy. Od 29. 12. 2006 pôsobí vo funkcii zástupcu primátora mesta Dolný Kubín

Dušan Tittel  * 27. december 1966
-  je bývalý slovenský futbalista.

Bývalý stopér a kapitán Slovana Bratislava, bol pri všetkých majstrovských tituloch tohto klubu. Trikrát vyhral anketu o najlepšieho hráča Slovenska (v rokoch 1995, 1996, 1997). V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu. V súčasnosti pôsobí v štruktúrach Slovana Bratislava na poste generálneho manažéra.